José Bové ünnepelhet, Franciaország is betiltotta a Monsanto fajtáját.
Franciaország decemberben felfüggesztette a Monsanto MON810 jelű, rovarrezisztens génmódosított kukoricafajta kereskedelmi felhasználásának engedélyét, és februárban hivatalosan is jelezte az EU-nak: csatlakozik azokhoz az EU-tagállamokhoz (köztük Magyarországhoz), amelyek moratóriumot léptettek életbe az Európai Bizottság által az EU egész területén engedélyezett génmódosított fajtával szemben, és annak kiterjesztését javasolja az egész EU-ra. A Monsanto tiltakozik.
A génmanipulált haszonnövények miatt megint egymásnak estek a GMO-lobbisták és a természetvédő szervezetek: miután a biotechnológiai ipar által támogatott nemzetközi szervezet, az ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications) február 13-án közzétette a génmódosított növények térnyerését bemutató éves jelentését, a Föld Barátai nemzetközi természetvédő hálózat azonnal ellentanulmányt jelentetett meg.
Az ISAAA-jelentés úgy állítja be a génmódosított növényeket, hogy azok környezeti szempontból hasznosak, az éhezés és a szegénység megoldásában kiemelkedő szerepük van. A biotechnológiai ipar továbbra is azt állítja, hogy a génmódosított növények csökkentik a növényvédőszerek felhasználását, és szerepet játszanak az éhezés és a szegénység csökkentésében.
A Föld Barátai által összeállított ellentanulmány szerint viszont a génmódosított növények nem váltották be a biotechnológiai ipar által már régóta hangoztatott ígéreteket. Sőt, e növények miatt világszerte fokozódott a növényvédőszer-felhasználás, ami veszélyezteti a környezetet és a helyi közösségek életét.
„A biotechnológiai ipar azt mondja az afrikaiaknak, hogy szükségünk van génmódosított növényekre, a lakosság igényeinek ellátására. Ugyanakkor a génmódosított növények túlnyomó részét a gazdag országok állatainak takarmányozására és komoly gondokat okozó üzemanyagok termelésére használják fel, ráadásul ezek a növények nem is adnak nagyobb terméshozamot, mint a hagyományos fajták" - állítják a Föld Barátai.
Az ISAAA jelentéseiben 14 "mega-biotech ország" szerepel, amelyekben legalább 50 ezer hektáron termesztenek génmódosított növényeket. Bár a "mega" kifejezés azt sugallja, hogy ezen országok földterületeinek túlnyomó részén génmódosított növények vannak, ez az 50 ezer hektáros szint olyan alacsony, hogy ezen "mega-biotech országok" mezőgazdasági területeinek kevesebb, mint 3%-át teszik ki.
Mindössze négy országban termesztenek a területek több, mint 30%-án génmódosított növényeket: az Egyesült Államokban, Argentínában, Uruguayban és Paraguayban.
Az EU-ban mindössze egyetlen génmódosított haszonnövényt termesztenek, a Monsanto Bt-kukoricáját (MON810), amelyet úgy módosítottak, hogy a növény saját maga termeljen egy rovarölő hatású mérget. Franciaország most bejelentette: egészségügyi és környezetvédelmi okokból betiltja a génmódosított kukorica termesztését. Ezzel ötre emelkedett azoknak az EU-tagállamoknak a száma, amelyek betiltották a génmódosított kukorica termesztését.
>>> Multik akadályozzák a vizsgálatainkat (Darvas Béla ökotoxikológus)