Hugo Chávez venezuelai elnök új pártja nyilvánosságra hozta a programvázlatát, amiből végre kiderült, mik a 21. századi szocializmus alapelvei. A 20. századi szocializmus központosított állama, és felülről vezérelt tervgazdasága helyett egy decentralizált államban, helyi szinten tervezett gazdaságot akarnak létrehozni Venezuelában.
Amikor Chávez 1999-ben hatalomra került, bolivári forradalomról beszélt, ami a szegénység enyhítésén és az oligarchia elleni harcon kívül Latin-Amerika egyesülését és gazdasági kiszolgáltatottságának csökkentését jelentette. Az azóta tartó folyamatos baloldali radikalizálódás eredményeképp 2005-ben átkeresztelte a forradalmat 21. századi szocializmussá. Hogy ez közelebbről mit jelent, eddig senki nem tudta, csak hogy más lesz, mint a korábbi szocialista kísérletek.
Azért születik most új program, mert Chávez 2006-os választási győzelme után feloszlatta korábbi pártját, a korrupt, opportunistákkal teli MVR-t. A pártot sebtében grundolta össze a kilencvenes években a választási részvételre, és még a fanatikus chavisták tekintélyes része sem bízott benne.
A 2007. januárjában megalapított Venezuelai Egyesült Szocialista Párt (PSUV) deklarált célja az időközben létrejött „bolivári” oligarchia félreállítása és új vezérek kitermelése volt. Ez utóbbi különösen aktuálissá vált most, hogy Chávez elbukta az alkotmánymódosítási népszavazást, így 2012-ben mindenképp távoznia kell a hatalomból.
Az új pártba első körben mindössze két hónapon keresztül volt tagfelvétel. Ennek ellenére, vagy talán éppen ezért 6 millióan csatlakoztak. (Ez a venezuelai összlakosság 23 százaléka.) Mostanra készült el a programvázlat, amit a következő hónapokban vitatnak meg a helyi csoportok küldöttei.
A programpontok (a kötelező környezetvédelmi körön kívül) négy témát járnak körül:
1. Az államhatalom társadalmasítása és decentralizálása: közösségi döntéshozás, az ügyek tervezésében, kivitelezésében és ellenőrzésében a lehető legnagyobb hatalom a közösségi tanácsok, az önkormányzatok kezében.
2. Demokratikus tervgazdaság: A program szerint a venezuelai átalakulás jelenleg a piaci erők által dominált államkapitalizmusból folyik egy ellenőrzött piacú államszocializmussá, de a cél egy helyi szintről, demokratikusan irányított tervgazdaság.
3. Internacionalizmus: olyan új nemzetközi szövetség kiépítése, ami dacol az imperializmussal és a neoliberalizmussal.
4. A szuverenitás és a forradalom védelme: népi milíciák szervezése, amelyek a hadsereggel együtt felelősek az ország védelméért.
Tehát egy mind gazdaságilag, mind politikailag decentralizált, a helyi közösségek önrendelkezésére épülő rendszerről van szó, ami a túlélése érdekében fenntartja a nemzeti keretet, illetve nemzetközi szövetségi rendszert épít ki.
És mindez nem pincékben füvező anarchisták látomása, hanem egy olyan csoporté, ami hatalmon van, és dollármilliárdjai vannak az elképzelés megvalósítására.