Az alapvető közszolgáltatások - a víz-, és áramellátás, a tömegközlekedés és az egészségügy - privatizációja nagyon-nagyon rossz ötletnek tűnik a Nagy Kiárusítás című dokumentumfilmben bemutatott dráma-, és könnytenger láttán. Florian Opitz német dokumentumfilmes egy dél-afrikai áramszolgáltató, a Fülöp-szigeteki egészségbiztosítás, a Brit Vasút, és egy bolíviai vízprivatizációs kísérlet iskolapéldáin keresztül mutatja be a természetes monopóliumok magánosításának kockázatait és mellékhatásait.
Az emberi sorsokkal bőven illusztrált tanmese szerint a privatizált szolgáltatások egy része egyszerűen elérhetetlenné válik a lakosság legalsó jövedelmi szegmensében tanyázók számára, és ez szó szerint emberéleteket követel.
A filmben felvonultatott arcok hitelesek: a dél-afrikai aktivista gerillacsapatával az áramszolgáltatásból nemfizetés miatt kikapcsolt szerencsétleneknél köti vissza illegálisan a villanyt, folyamatosan menekül a rendőrség és az áramszolgáltató privát biztonsági szolgálata elől, és a forgatás végére tisztázatlan körülmények között az életét veszti. A Fülöp-szigeteki anya abszolút reménytelennek tűnő harcot vív vesebeteg fiáért, a dialízis költségei számukra megfizethetetlenek. De a brit mozdonyvezető szemszögéből elég nagy bukásnak tűnik a Brit Vasút sikertörténetnek indult privatizációja is, Bolíviában pedig kőkemény lázadáshoz vezet, amikor egy amerikai multi megpróbálja átvenni egy város teljes vízellátását, és még az esővizet is megsarcolná, ha hagynák.
A legmeglepőbb megszólaló a Nobel-díjas Joseph Stiglitz, aki a Wikipédia szerint a világ tíz legidézettebb közgazdásza között van, és közel tíz évig a Világbank alelnöke és vezető közgazdásza volt. Stiglitz egy radikális antiglobalistát megszégyenítő keménységgel beszél a szabadpiaci fundamentalizmus kártételeiről Opitznak.
Stiglitz ma már egyértelmű fiaskónak látja azt is, hogy a ká-európai posztkommunista országokban a Nemzetközi Valutalap által javasolt neoliberális sokkterápiát alkalmazták a piaci átmenet felgyorsítására.
A Védegylet a film magyarországi bemutatójára időzítette "Gazdálkodj okosan" című tanulmánykötetét, amelyben védegyletes szerzők értekeznek a közszolgáltatások piacosítása témakörében.