A Right Livelihood Foundation kedden megnevezte idei díjazottjait. A Jakob von Uexküll által 1980-ban alapított díjat olyan személyek és szervezetek kapják meg, akik vagy amelyek alternatív válaszokat adnak a világproblémákra, különös tekintettel a környezetvédelemre és az emberi jogokra. A kétmillió svéd koronával járó díjat a svéd parlament, a Greenpeace és az ENSZ Leszerelési Bizottságának tagjaiból álló grémium ítéli oda, és a svéd uralkodó adja át a Nobel-díjak átadása előtti napon. Az alapítvány idén négyfelé osztotta a díjat. Az indoklás szerint
- Christopher Weeramantry (Sri Lanka) jogtudós, a Nemzetközi Bíróság korábbi alelnöke a nemzetközi jog eszközeivel eredményesen lépett fel a nukleáris fegyverek fenyegetése ellen, valamint az emberi jogok és a környezet védelmében.
- Dekha Ibrahim Abdi (Kenya) a világ legmegosztottabb országaiban bizonyult sikeres béketeremtőnek, és vallási konfliktusokat is megoldott az iszlám spiritualitás alapjain állva.
- Percy és Louise Schmeiser (Kanada) farmerek sikeresen védekeztek a génmanipulált vetőmagokat gyártó Monsanto abuzív marketingstratégiája ellen, az óriáscég elleni pereik világszerte a génmanipulált haszonnövények gyártóinak növekvő dominanciájára és piaci agressziójára irányították a figyelmet.
- A Grameen Shakti nevű cég (Banglades) több mint 110 ezer háztartást szerelt fel olcsó napelemekkel, és ezzel bebizonyította hogy a napenergia elérhető és környezetbarát megoldás lehet a vidéken élők elektromos árammal való ellátására.